Częstochowa wrzesień 2014

OLYMPUS DIGITAL CAMERA„Chciałabym pojechać znowu do Częstochowy” – rok temu takie pragnienie wyraziła Lida. Nie zdążyła. Po roku odbyliśmy w jej intencji tę pielgrzymkę. Sanktuarium – jak zwykle – zatłoczone, strasznie komercyjne, męczące, ale coś w tych murach jest, że przyciąga, skłania do modlitwy i zmusza do zastanowienia.

 

Poleciliśmy intencję ŚP Julii Maciak (prababci Zuzi i Madzi), ŚP. Marcina Kurasia i ŚP. Lidy do modlitwy w Mszach Świętych Wieczystych. Od 22 września 2014 roku przez kolejne 25 lat na Jasnej Górze będą się za nich modlić. Niesamowite.

Intencje

Zobacz galerię zdjęć z pielgrzymki w 2014 roku

 

Zobacz galerię zdjęć z pielgrzymki w 2011 roku – ostatnia pielgrzymka z Lidą.

 

Już wkrótce reportaż wideo z pielgrzymki Częstochowa 2014.

 

 

Pielgrzymka na Turbacz

DSCN1790Ponad 30 lat temu, jeszcze jako młodzi studenci wybraliśmy się z Lidą na Turbacz w Gorczańskim Parku Narodowym. Cudowna trasa i cudowne miejsce, piękne widoki na Tatry. Z tamtych czasów zapamiętałem jedynie „prażynki” zakupione w schronisku na Turbaczu, dzięki którym przeżyłem najgorsze zatrucie w moim życiu, po tym już nigdy nie tknąłem żadnych prażynek.

W długi majowy weekend razem z Małgosią, Marysią i Zuzią wybraliśmy się tamtą trasą na Turbacz. W drodze do schroniska towarzyszyła nam piękna pogoda, prawdziwe lato. Widoki nadal te same, cudowne, po drodze mnóstwo kapliczek, a przy jednej zastaliśmy nawet modlących się młodych ludzi. Wszędzie obowiązkowo wizerunki Świętego Jana Pawła II.

DSCN1794Dotarliśmy do schroniska, tłum ludzi i sporo zmian. Teraz jest inaczej, menu i dania w schronisku rewelacyjne. Ale co to za wycieczka bez przygody. 30 lat temu największe zatrucie, a w trym roku największa burza gradowa jaką widziałem na własne oczy. Przez ponad 25 minut ściana gradu. Po wyjściu na zewnątrz prawdziwa …zima. Wspaniałą lekcja dla nas wszystkich, w górach wszystko jest możliwe, a szczególnie nagła zmiana pogody. To co przeżyliśmy na Turbaczu to była gigantycznie nagła zmiana, weszliśmy latem, wracaliśmy zimą. Góry uczą pokory. Ta burza pokazał, że nasze życie też może się nagle zmienić. Warto być na to zawsze przygotowanym.

Galeria zdjęć

Burza gradowa na Turbaczu

Pielgrzymka do Lewoczy (Słowacja)

Bazylika w Lewoczy (Słowacja)Z inicjatywy Parafii Królowej Polski na Woli Justowskiej w Krakowie została zorganizowana pielgrzymka do Lewoczy – „Słowackiej Częstochowy”. Razem z Zuzią i z obrazkiem Mamusi wybraliśmy się na tę pielgrzymkę. Sobotnie październikowe południe, a w bazylice prawie nikogo, na około zamknięte stragany, nawet …toalety. Dziwne, jak na miejsce, gdzie podczas wizyty ze Świętym Janem Pawłem II zebrało się prawie 700 tysięcy ludzi.

Uczestniczyliśmy we mszy świętej odprawionej przez księdza Rafała Buzałę. Naszą intencją była modlitwa za ŚP Lidię.

Zobacz galerię zdjęć

Wkrótce reportaż filmowy z pielgrzymki.